Коротка довідка по ПЕТ
Збір і підготовка до переробки
Способи утилізації ПЕТ. Наша технологія
Використання вторинного ПЕТ

Коротка довідка про ПЕТ

ПЕТ (поліетилентерефталат) – це складний термопластичний поліефір терафталієвої кислоти та етиленгліколю. Він є міцним, жорстким та легким матеріалом нового покоління. Фізичні характеристики ПЕТ роблять його ідеальним для використання у різних сферах: виготовлення упаковки (пляшок, корексів і т.п.), плівок, волокон, елементів конструкцій.

Свобода у виборі дизайну і порівняно невисока вартість призвели до того, що пляшки стали одним із найширших напрямів використання ПЕТ пластику – для газованих солодких напоїв, мінеральної води, соків, пива, олії, оцту, косметики, побутової хімії та інших харчових і нехарчових рідин.

Перші відходи ПЕТ з’являються вже на стадії виробництва пляшок і преформ (заготовок для роздуву пляшок). Проте основну масу відходів ПЕТ складають вживані пляшки. На сьогодні в Україну завозиться за різними оцінками від 30 і до 50 тисяч тон ПЕТ грануляту на місяць. Можна вважати, що левова частка цієї маси матеріалу у вигляді пляшок потрапляє на прилавки магазинів, а значить з часом стає відходами. Сумарні потужності України з переробки ПЕТ відходів складають навіть не 10 тисяч тон на місяць (при максимальній завантаженості). Все інше осідає на полігонах і сміттєзвалищах у кращому випадку, або горами сміття обабіч доріг, річок, в лісах тощо.

Збір і підготовка до переробки

Збір відходів ПЕТ – це один із напрямів діяльності нашого підприємства. Невелика частина вторинного ПЕТ заготовлюється в компактних джерелах утворення, тобто на промислових підприємствах, де утворюються відходи в процесі лиття преформ чи при роздуві пляшок. Такі відходи є ласим шматком для переробника, бо вони, зазвичай майже не забруднені і можуть вимагати менше витрат на їх переробку. Основний же об’єм сировини для переробки – це збір власне використаних забруднених пляшок. Він здійснюється здебільшого нашими партнерами – заготівельниками через приймальні пункти вторинної сировини, систему роздільного збору ТПВ по великих містах, а також шляхом розрізненого збору у місцях утворення.

Заготівля вторинного ПЕТ (в основному пляшок, хоча трапляються також інші види упаковки) через мережі приймальних пунктів є економічно неефективною, бо низька заготівельна вартість пляшок не стимулює населення до здачі вторинної сировини. Хоча зібрана таким чином пляшка є чистішою, вона також є дорожчою. Найбільш ефективним є збір використаних пляшок через систему роздільного збору з подальшим сортуванням. Цей метод отримав широке розповсюдження закордоном і починає розвиватись в Україні.

Такий спосіб заготівлі, мабуть, є найбільш перспективним у наших умовах, оскільки забезпечує достатню чистоту зібраного матеріалу. Заготівельники зазвичай сортують ПЕТ відходи на пляшки і інші вироби, а самі пляшки – за кольорами та групами якості. Ідентифікація пляшок, як правило, не викликає труднощів, бо усі пляшки з під напоїв виготовлені з ПЕТ, а на пляшках з під інших рідин, виготовлених з ПЕТ, є нанесене спеціальне маркування – знак рециклінгу з цифрою “1″. Іноді сортування заготівельниками не здійснюється, але ми можемо купувати, при потребі, і несортований матеріал, та сортувати його своїми силами.

Зібрані і відсортовані пляшки, для зручності транспортування, зазвичай пресують у тюки (хоча іноді ми купуємо і непресований матеріал). Пресування пляшок без кришок не викликає особливих питань. Найкраще для цієї операції підходять автоматичні пакетувальні преси, гідравлічні чи навіть механічні. Пляшки з кришками створюють додаткові проблеми, оскільки гірше стискаються. У цьому випадку необхідно вручну знімати кришки чи проколювати пляшки. Можна також використовувати спеціальні преси з перфораторами. На сьогоднішній день вартість витрат на заготівлю відходів ПЕТ є достатньо високою, останнім часом також значно зросли витрати і на транспортування матеріалу.

З умовами закупівлі ПЕТ пляшок та цінами можна ознайомитись на сторінці Купівля ПЕТ пляшок.

Способи утилізації ПЕТ. Наша технологія

Існує декілька різних технологій утилізації ПЕТ відходів. Досить поширеним закордоном є спалювання. Відходи спалюють у спеціальних печах різноманітних конструкцій, обладнаних фільтрами, що очищують повітря від шкідливих газів. Ці фільтри досить складно виготовляти, а також вони не завжди забезпечують необхідний рівень очистки.

Крім того, ПЕТ може містити різні стабілізуючі додатки і пігменти, до складу яких входять солі важких металів. При температурі вище 700°С вони переходять у газоподібний стан, і їх наступне очищення дуже ускладнюється. Використання для цих цілей води призводить до її забруднення і необхідності організації її складної системи очищення. Спалювання вимагає високих затрат, які на сьогоднішній день не можуть бути компенсовані доходами, які отримує підприємство за рахунок використанням виділеної теплової енергії.

Хімічна рециркуляція – це ще один достатньо поширений метод переробки відходів ПЕТ. Однак, затрати на обладнання у цьому випадку досить високі, які можна компенсувати лише великим товарооборотом. Хімічні способи переробки ПЕТ пляшок в основному спрямовані на роботу з відходами, що втратили первинні властивості або ж є неможливими для переробки у інші способи.

Нами ж використовується третій, найбільш поширений, спосіб утилізації ПЕТ відходів – переробка пляшок у чисті пластівці. Для цього ми використовуємо спеціальне обладнання українського виробника – автоматичну лінію миття, яка дозволяє з брудних пляшок отримувати чисті пластівці, що мають відмінні показники і придатні для подальшої переробки.

Спосіб утилізації, який ми використовуємо, не новий, але технологія самої переробки базується на багатьох ноу-хау. Ми використовуємо так звану, систему первинної очистки матеріалу, де у спеціальному барабані спресовані тюки розбиваються на окремі пляшки, а потім ці пляшки підлягають інтенсивному механічному впливу, під час якого з пляшок видаляється поверхневий бруд, частково етикетка і кришка та інші важкі забруднення типу каміння.

Далі матеріал підлягаює ручному сортуванню (де відкидаються пляшки інших кольорів, інших полімерів, тощо), потім спеціальним чином подрібнюється, кілька разів флотується, миється у ваннах при температурі 95 градусів з використанням лужних розчинів і найсучасніших миючих засобів, полощеться, віджимається на центрифугах, тощо. В кінці матеріал підсушується, проходить систему повітряної сепарації, та пакується у мішки типу біг-бег по 440кг у кожному.

Забезпечення найвищої якості матеріалу неможливе без його технологічних втрат та відходів. Ці втрати досягають 25…35% від маси вхідної сировини – це і бруд, і сторонні включення, і пляшки нестандартних кольорів та інших полімерів, кришки, етикетки, залишки рідини, тощо. Деякі з цих відходів (кришки та етикетки) ми частково повертаємо.

Ознайомитись з асортиментом відходів, що продаються, можна на сторінці Продаж відходів

Чисті пластівці уже є самодостатнім матеріалом, який ми продаємо. Але для покращення його параметрів, а також з метою використання матеріалу на обладнанні, що технологічно не може працювати на пластівцях, ці пластівці гранулюються. Для цього ми використовуємо спеціальне обладнання фірми Werner & Pfleiderer (Німеччина). Основними стадіями грануляції є сушіння сировини (сушка Piovan, Італія), екструзія, підводна стренгова грануляція, подрібнення з калібруванням, кристалізація, пакування у мішки типу біг-бег по 1000кг у кожному.

На виході отримується високоякісна вторинна гомогенізована, кристалізована та відфільтрована на ситі 80-100 мікрон (фільтр Kreyenborg, Німеччина) гранула, придатна для виробництва різноманітної продукції, в т.ч. харчового призначення. Гранула продається під зареєстрованою торговою маркою GALPET.

По аналогії з пластівцями, при грануляції також є втрати матеріалу та відходи. Тут вони сягають 5% і зазвичай складаються з випаруваної вологи та включень, які видалились фільтром, відходів при перезапусках та зупинках тощо. Літнік ми пропонуємо для продажу на сторінці Продаж відходів.

За бажанням клієнта ми можемо застосовувати хімічні процеси, ідентичні поліконденсації у твердому стані, що веде до підвищення в’язкості матеріалу. Також, можемо в розплавлений матеріал вводити різноманітні добавки, серед яких спеціальна рідка добавка, що блокує жовтизну (наслідок окислення і деструкції матеріалу) і надає їй вигляду та параметрів, близьких до параметрів первинної сировини.

Ознайомитись з асортиментом пластівців та гранул, що продаються, можна на сторінці Продаж пластівців та гранул

Використання вторинного ПЕТ

Близько третини вторинного ПЕТ використовується для виготовлення волокон для килимів, синтетичних ниток, одягу і геотекстилю. Інші напрямки застосування вторинного ПЕТ включають виробництво листа і плівки, бандажної стрічки і, безпосередньо, знову пляшок.

Волокна з вторинного ПЕТ знаходять чимдалі ширше застосування. Лист і стрічка – також не останні продукти, які роблять із вторинного ПЕТ. Лист потім використовується у виробництві пластмасових пакувань (для фруктів і яєць). Бандажна стрічка з вторинного ПЕТ в основному призначена для промислових цілей. Вона може з успіхом конкурувати з стрічками з поліпропілену і сталі.

Ми ж використовуємо нашу вторинну гранулу для виробництва ПЕТ преформ. Побутує думка, що такі преформи не можуть бути якісними, а відсоток браку при їх роздуві не компенсується економічним ефектом від дешевшої вартості. Тим не менше, ми протягом десятиліть успішно спростовуємо ці стереотипи, реалізуючи з року в рік все більший обсяг вторинних преформ різної маси та кольору для широкого кола споживачів як в Україні, так і за її межами.

ЄВРОПЕТall.biz